21. mai 2009

Värvid ja tekst - tehtud!

Uh-oh, saingi tehtud enam vähem. Ülal on näha mõningav vähendatud leheküljenäited. Selle näitelehega spämmisin eesti kirjastusi. Tulemustest järgmises postis. Nüüd aga tehnilist juttu...

VÄRV

Kasutasin värvimise aluseks tutorialit, mis on siin. "Flattidest" värvidest ma aga eriti kaugemale ei läinudki. Kihte on mul lehekülje kohta kuskil 5-10, eraldamaks mingeid korduvaid asju - põõsad, majad, tegelased, taevas jne. Siit edasi polegi muud lisada, kui et lock transparency on nupp, mida peaks teadma iga endast lugupidav photoshopiinimene. Kõikidel tegelastel ja esemetel on oma värvikood ja see muutub vaid paaris kohas, kus on näiteks hämaram või varjulisem paik.

Värvikoodidega oli igavene jama, kuna üks tegelane peab sobituma ju mitmesse keskkonda. Üks värv, mis ühes kohas on ideaalne, muutub teisel taustal kohutavalt häirivaks või siis hullemal juhul kaob tausta äldse ära. Selle universaalse sobivuse paikatimmimisega ja lõpututute pisidetailide värvimine võttiski põhiaja värvimisprotseduurist. Ja ega ma mingi supertulemuseni muidugi ei jõudnudki - kuskil peab ka järelandmisi tegema.


TEKST

Teksti lisamine aruvutis on imelihtne. Teoorias. Tuleb lihtsalt pildifail kuhugi tekstitöötlust võimaldavasse programmi laadida, pealpool olevale kihile jutumullid joonistada ja kolmandale sinna otsa tekst tippida. Teoorias...

Esialgu proovisin seda teha Indesignis - saab ju lõputult palju lehti pildifailidega lisada, tekstide stiilid-värgid kah olemas. See mõte oleks toiminud, kui oleksin kasutanud raamita jutumulle, nagu algselt plaanis oli. Katsetused aga näitasid paraku, et ilma raamita kaob taoline mull koomiksi heledamapoolsetesse värviskaalasse ära ja isegi lõhub pisut kompat. Otsustasin siis raamiga jutumulli kasuks. Aga mis Indesignis puudu on, on varieeruva paksusega joont tekitav joonistusvahend! Kasutades ühejämedust joont, jääb mull aga liialt tehnitsistlik-arvutilik...
Nonii, mõtlesin - nüüd on siis teada, miks 99% arvutikirju koomiksites on imevad. Esiteks on halb font valitud ja teiseks mõttetud monotoonsed arvutimullid.

Jäi üle programm Illustrator, kus võib joone paksusega mängida palju tahad. Aga kas on mõttekas 32 lk eraldi faili tekstidega teha ja neid lõputult avada ja sulgeda? Noh, nagu tellitult, on viimases Illustraatori versioonis lõpuks ometi võimalik lisada lehekülgi. Kuid arvake, kas Illustraator kannatab välja hunnikut lehekülgi rasterpiltidega ühes failis sama hõlpsasti kui Indesing? Loomulikult mitte. Kui ma olin 30 lk sisse loadinud, läks mu suht 4 GB rammiga arvuti lihtsalt nii lolliks nagu ei kunagi varem ja programm hakkas lakoonilis-nutuseid erroreid teatama. Lõpplahendus - jagasin koomiksi tekstifailide osa kaheks - 16 ja 16 lk. Taolist kahte faili vedas arvuti välja hästi, ainult salvestas iga kord umbes 5 minutit...

Teksti valisin välja sellise, mis joonistusega haakuks ja mida ise pole varem väga kasutanud. Leidsin päris sobiva omaarust. Muutisn sel fondil ka mõningaid parameetreid - tähevahe, kõrgus jm. Tekstimulli raami joont pidin ka pisut muutma, et tekiks iga kord väike random-efekt. See sobib mu brushijoonega nüüd kah suht normaalselt.


Nõndapalju siis asjast, mida keegi ei märka. Lohutan end sellega, et see mittemärkamine oligi võib-olla tegelikult üks eesmärke.

Kes aga teab, kuidas teha varieeruva joonejämedusega jutumulle arvutis nii, et neid korraga vähemalt 30 lk peal hõlpsalt töödelda, võib mulle kommentaari jätta antud posti juurde. Manga studio vms?

HELID

Lisaks on mul "heliefektid" eraldi Photoshopi kihtidel, mida pisut wrapiga painutasin ja väänasin, kus vaja. Alul olid mul helid kõik käsitis tehtud, kuid mingil hetkel hakkasid need liialt koledad tunduma. Samas mõtesin ka tulevasele võimalikule tõlkimisele - siis peaks need nagunii ära muutma, parem siis juba arvutis tippida. "Käekirjana" jäid helid vaid mõnedes.. umm... ekspressiivsemates kohtades.
Siin on üks näide arvutikirjast.KOKKUVÕTTEKS


Te ei kujuta ette, kui palju on pisidetaile, mida peab 32 lk juures tähele panema. Värvimine ei võtnudki nõndapalju aega kuivõrd igasuguste pisivigade lahendamine. Aga noh, asi venis esialgsest graafikust umbes 15 päeva üle, millest umbes 5 röövisid mingid ootamatud tööd. Siiski - hea tulemus. Loodan juuni alguseks koomiksi täielikult lukku panna koos kaanepildi ja veel kolmesaja pisikese parandusega...

2 kommentaari:

aare ütles ...

Lahe, ilgelt suur töö tehtud!
Mees, sa oled robot! Ja koomiks paistab lahe. Väga lennukas - nii joonelt kui ka stoorilt vist (seda ju ei tea veel). Kollane värv on minu silmale veits liiga äge. Mulli asjas ei oska aidata... illuka asju saab suht edukalt copy-pasteda InDesigni, kui sul on illu pintslijoon kasutusel siis InDesignis säilitab see vormi ainult, et ei ole enam joon vaid lihtsalt objekt. Jõudu!!!

Anonüümne ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.